Парк природе „Бељанска бара“

Парк природе ,,Бељанска бара’’ је природно богатсво које се налази у срцу Бачке, на подручју општина Србобран и Бечеј. Иза њега се крије право богатство природе у којој посетиоци могу да уживају и осете чари заштићеног подручја.

Подручје богато кисеоником погодно је место за одмор од свакодневнице, пружа посетиоцима широк спектар могућности за уживање, релаксацију и боравак у природи. Иако је подручје под заштитом, на њему је дозвољен рекреативни риболов уз одговарајућу дозволу коју можете купити од управљача подручја.

Паррк природе Бељанска бараПарк природе

Парк природе „Бељанска бара“ је 2013. године проглашен за заштићено подручјеИИИ категорије, укупне површине 173 ха. Бељанска бара се налази у централној Бачкој и улива се у Велики бачки канал код Турије. Дугачка је 39 км и редак је хидографски објекат који је у извесној мери сачувао некадашњи изглед воденог тока типичног за овај део Војводине.

Категорија по Закону о заштити природе

ИИИ категорија заштите- заштићено подручје локалног значаја

Режим заштите ИИ степена

активна заштита, спроводи се на делу заштићеног подручја са делимично измењеним екосистемима великог научног и практичног значаја, као и посебно вредним пределима и објектима геонаслеђа, док режим заштите ИИИ степена – проактивна заштита, на подручју са делимично измењеним и/или измењеним екосистемима, пределима и објектима геонаслеђа од научног и практичног значаја.

ИУЦН – категорија В

Категорија природног добра према класификацији Међународне уније за заштиту природе (ИУЦН),

Бељанска бара припадаВ категорији – заштићени копнени/морски предео (Подручје одржаваних екосистема)

Географски положај

Парк природе „Бељанска бара“ територијално се налази на подручју општина Србобран и Бечеј. Бељанска бара настаје од неколико плитких долова, који се састају 3 км северно од Старобечејских салаша, затим тече у правцу југо-запада и улива се у Велики бачки канал код Турије. Укупна површина Парка природе „Бељанска бара“ износи 173,1 ха, од чега 140,1 ха припада територији општине Бечеј, а 32,6 ха територији општине Србобран.

Режими заштите

Од укупне површине заштићеног подручја која износи 173 ха, подручје режима заштите ИИИ степена износи 84 ха, док режима заштите ИИ степена обухвата 89 ха. Око заштићеног подручја успостављена је заштитна зона површине 326 ха, одређена због ублажавања присутних доминантних антропогених утицаја и спречавања деловања угрожавајућих фактора на заштићено подручје.

Историјат заштите

Подручје Бељанске баре до 2013. године није уживало статус заштите, нити је имала статус претходне заштите.

Управљач

Парк природе „Бељанска бара“ поверен је на управљање ЈВП „Воде Војводине“ из Новог Сада, на основу члана 7. Одлуке о проглашењу заштићеног подручја Парка природе „Бељанска бара“.

Паррк природе Бељанска бара

Водоток Бељанска бара налази се у централној Бачкој, где се са водотоком Криваја улива у Велики бачки канал, код насеља Турија, у општини Србобран. Настала је од неколико плићих долова који се састају 3 км северно од Старобечејских салаша и тече у правцу југозапада. Парк природе „Бељанска бара“ територијално се налази на подручју општина Србобран и Бечеј. Водоток Бељанска бара представља значајан еколошки коридор који преко Великог бачког канала омогућава комуникацију копнених и водених врста влажних станишта са међународним коридором реке Тисе.

Површина Парка природе „Бељанска бара“ износи 173,12 ха, од чега 140,53 ха припада територији општине Бечеј, а 32,59 ха територији општине Србобран. Структура површине према власништву показује да је највећи део површине (170,30 ха) у друштвеном власништву, корисника ЈВП „Воде Војводине”, осим 1 ха корисника ВДП „Средња Бачка” Бечеј. У приватном власништву је око 3 ха, који се воде као тршћици и мочваре. Подручје режима заштите ИИ степена обухвата 89,39 ха (52%) у две целине, а подручје режима заштите ИИИ степена 83,73 ха (48%) подељено је у три просторне целине. Око граница заштићеног подручја успостављена је заштитна зона површине 325,82 ха.

На свом току Бељанска бара гради петнаестак меандара, од којих су изразити они у близини железничке пруге Бечеј-Врбас. Њена ширина у горњем делу тока износи 1-2 м, а у доњим деловима 150 м, док је укупна дужина Бељанске баре 39 км. Због карактеристика терена, падавине имају веома мали удео у храњењу тока, јер је отицање на ниском и равном терену споро, испаравање знатно, а добар део ове воде гравитира ка суседним токовима Криваје, Великог бачког канала или Чика.

Овај Парк природе представља једно од очуваних влажних подручја, што указује на присуство бројних ретких врста флоре и фауне. Забележено је преко 80 таксона васкуларне флоре, 10 биљних заједница, велики број инсеката, 23 врсте риба, 7 врста водоземаца, 2 врсте гмизаваца, 136 врста птица, док је и фауна сисара заступљена са значајним бројем врста.

Парк природе „Бељанска бара“ спада у очувана станишта у Војводини и, поред доминантних антропогених утицаја, данас представља реткост, због чега се намеће неопходност њихове заштите ради очувања оног мало природних станишта који представљају уточиште ретким биљним и животињским врстама.