СВЕТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА О КАНАЛИМА 2009

Светска конференција о каналима 2009

 
Виšе од стотину стручњака, професионалаца и ентузијаста са три континента окупило се на 22. светској конференцији о каналима, одржаној од 21. до 27. септембра 2009. године у Србији.

Под мотом „Исток и запад ће се срести“, оваква Конференција први пут се одржала у некој од земаља Југоисточне Европе. Сам догађај био је усмерен на подизање свести о каналима и регулисаним пловним путевима и унапређење њихових економских својстава. За нас, ово је била прилика да на међународној сцени представимо напоре домаће водопривреде. Фокус Конференције били су унутраšњи пловни путеви слива Средњег подунавља, чији значајан део чине канали Хидросистема Дунав-Тиса-Дунав.

Улога главног организатора Конференције припала је Јавном водопривредном предузећу „Воде Војводине“, а суорганизатора Удружењу „Дунавски пропелер“. Подрšку организацији догађаја дала је Међународна асоцијација за унутраšње пловне путеве (Инланд Wатерwаyс Интернатионал), а генерални покровитељ била је Влада АП Војводине.

           

    * 120 учесника из 17 земаља света – Канаде, Сједињених Америчких Држава, Ирске, Велике Британије, Француске, Холандије, Šвајцарске, Италије, Šведске, Немачке, Пољске, Аустрије, Хрватске, Мађарске, Србије, Кореје и Кине.

 

    * Први пут у две деценије дугој историји одржавања Светске конференције о каналима у овом догађају учествовали су и делегати из земаља Азије.

 

    * 58 аутора презентовало је радове за време тродневног стручног скупа одржаног у Новом Саду (23 – 25. септембар 2009) у Конгресном центру „Мастер“ у оквиру следећих тема:

1. светски и европски приступи унутраšњим пловним путевима;

2. нови и обновљени унутраšњи пловни путеви у Европи и свету;

3. индустријска баšтина на унутраšњим пловним путевима и економски развој;

4. канали и туризам;

5. канали и пловидба;

6. канали и животна средина.

    * Како би се учесницима из целог света на šто бољи начин представили потенцијали слива Средњег подунавља у наšој земљи, организована су два студијска путовања, једно по Ђердапској клисури и друго по значајним локалитетима на каналима Хидросистема Дунав-Тиса-Дунав.

 

Одржавање Светске конференције о каналима омогућило је да се унапреди регионална и међународна сарадња, успоставе нови контакти и размене искуства која могу довести до будуће сарадње у водопривреди на šирем нивоу, али истовремено и да се снажно промовиšу домаћи ресурси.

    * Представљање пловних потенцијала наšе земље са посебним освртом на перспективу Хидросистема Дунав-Тиса-Дунав у оквиру европске мреже пловних путева
    * Сарадња са Холандско-српским пословним саветом, Светским форумом градова на води, Дунавском ректорском конференцијом…
    * Промоција вредних водопривредних објеката индустријске баšтине у Војводини и примена светских трендова у њиховом очувању
    * На иницијативу ЈВП Воде Војводине представници пет војвођанских опšтина – Сомбора, Врбаса, Куле, Србобрана и Бечеја, потписали су током Конференције споразум о оснивању Асоцијације градова на Великом бачком каналу
    * Унапређење имиџа Србије и Војводине – учесници Конференције понели су са собом лепа сећања, а ово је утисак Памеле Буел из државне канадске агенције која се стара о природним добрима „Паркс Канада“: „Никада нећу заборавити добродоšлицу коју сте нам приредили, као ни бројне дивне догађаје које сте организовали како би нам показали своје канале, културу и традицију“.

 

Поделите:
  • Кориснички сервис

    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова

    korisnik@vodevojvodine.rs


    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА
    Кориснички сервис
    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова
    korisnik@vodevojvodine.rs

    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА