Нови Сад, 22. јун 2010.
Одбрана од унутраšњих вода
Нове, велике количине падавина на подручју Војводине поново изазивају много проблема. Најтеже је у појединим деловима опšтина Зрењанин, Нова Црња, Кикинда и Сомбор.
Падавине су у неким подручјима три до четири пута веће од просека. Додатни проблем представљају високи водостаји река и препуни канали, па вода нигде не може гравитационо отицати. Без обзира на то šто све црпне станице и мобилне пумпе поново даноноћно раде, каналска мрежа није пројектована да прими до сад не забележене количине падавина.
Подсећамо јоš једном да водопривреда није задужена за интервенције у насељима, али да не одбијамо ни један захтев локалне самоуправе уколико су угрожени стамбени објекти. Ограничавајући фактор је механизација, јер је угрожених локалитета све виšе.
Стање на водотоцима
Дунав који је у протеклих десетак дана опадао, поново ће расти. Према прогнозама Републичког хидрометеоролоšког завода водостај код Бездана сутра ће износити 559 цм, 7 цм виšе него данас, а у суботу већ 630 цм. Код Новог Сада јутрос је изумерено 616 цм, 9 цм, мање него јуче, али нови раст, следи већ сутра увече. Према коригованим прогнозама РХМЗ у четвртак ће водостај Дунава код Новог Сада бити 622, а већ у суботу 660 цм. Због раста водостаја поново ће бити угрожени објекти у небрањеној зони.
Нови пораст водостаја, повећање поѕемних вода и септичке јаме у деловима Јужног Телепа додатно ће угрозити тај део одбрамбене зоне Новог Сада. На тој деоници, у дижини од километар и даље су на снази мере ванредне одбране од поплава. Подсећамо да је ова деоница насипа била проблематична и током 2006. године. Радови на санацији угроженог дела насипа требало је већ да почну, али су пролонгирани због лоšих временских услова и високог водостаја Дунава.
Под сталном контролом су и угрожени делови Сремске Каменице и потопљени део Булевара Деспота Стефана.