Србија и Мађарска заједно против поплава на реци Тиси

У Научно–технолошком парку у Новом Саду данас је одржана отварајућа конференција пројекта „Унапређење заједничког прилагођавања климатским променама и екстремним временским условима кроз развој платформе за интегрално управљање водама – АДАПТиса ’’, који се финансира у оквиру Интеррег ИПА програма Мађарска–Србија 2021-2027.

Конференција је почела свечаним обраћањем председника Скупштине АП Војводине Балинта Јухаса, саветника министарке за европске интеграције Михајла Дашића, покрајинског секретара за високо образовање Бранка Маркоског, директора Научно-технолошког парка, Срђана Колаковића и шефа Заједничког секретаријата Интеррег ИПА Мађарска–Србија, Реље Бурзана.

У уводном излагању говорили су продекан ФТН у Новом Саду, који је уједно и водећи партнер, затим представници партнера, продекан Природно-информатичког факултета у Сегедину, извршна директорка ЈВП „Воде Војводине“, директор мађарске управе за водопривреду за Доњу Тису и директор Фонда „Европски послови“, а сам пројекат представио је пројектни менаџер, Слободан Колаковић.

Извршна директорка ЈВП „Воде Војводине“, Данка Васиљевић, представила је улогу наше фирме у овом важном пројекту подсећајући на вишедеценијску успешну сарадњу Србије и Мађарске у обасти водопривреде. Напомињући да су климатске промене све већи изазов, она је истакла да ће се улога наше фирме првенствено огледати у мапирању потенцијално контролисаних плавних подручја и изразила наду да ће нам резултати пројекта помоћи у екстремним ситуацијама.

Циљ пројекта је успостављање платформе за интегрисано управљање водама на реци Тиси, а предвиђена је анализа подручја подложних поплавама дуж српског дела Тисе и процена коришћења ретензија за управљање поплавама. Такође, анализираће се изводљивост спровођења мера за смањење ризика од поплава.

Пројекат ће бити завршен израдом протокола о сарадњи и размени података и прогноза између водопривредних стручњака Србије и Мађарске, а све у циљу бржег реаговања у кризним ситуацијама. 

Пројекат ће трајати 24 месеца, а буџет је 1.418.020 евра.

Поделите:
  • Кориснички сервис

    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова

    korisnik@vodevojvodine.rs


    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА
    Кориснички сервис
    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова
    korisnik@vodevojvodine.rs

    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА